image image image image image image

Tez Konusu Bulma

“Tez Konusu Bulma” yaygın bilinenin aksine tez yazdırma sürecinin en önemli aşamalarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. “Önemli olan konudan ziyade tezi yazmak” düşüncesi akademik hayatınızı direkt olarak olumsuz etkileyebileceğini unutmamanız gerekmektedir. Bu yazı ile birlikte siz değerli öğrenciler için “tez konusu bulma” ve önemi hakkında durulacaktır. 

 

Tez Konusunun Önemi

Daha öncede belirttiğimiz üzere “tez konusu bulma” tez yazım sürecinin en kilit aşamalarından birini oluşturmaktadır. Çünkü en basit ifadeyle; yanlış tercih edilen bir tez konusu sizi altından kalkamayacağınız bir durumla baş başa bırakabilir ve bu durumla tezi bitirmenize çok az bir süre kala bile yüzleşebilirsiniz. Zira 1-2 yıllık süreci kapsayan tez yazım süreci oldukça kapsamlı bir süreçtir. “Tez konusu bulma” doğrultusunda ilk aşamada gereken araştırmayı yapmazsanız, kaynak aramak için 3 ayınızı ayırıp hiçbir şey elde edememe ihtimalini unutmamanız gerekmektedir. Yazının devamında “tez konusu bulma” konusunda dikkat etmeniz gereken hususlara yer verilecektir.

 

Tez Konusu Bulma

“Tez Konusu Bulma” doğrultusunda dikkat etmeniz gereken 3 kritik nokta vardır. Bu noktalar;

Tez Konusu Bulma
Tez Konusu Bulma

Tez Konusunu Daraltma

Tez konunuzun bir problemi olması ne kadar önemli olsa da çok genel bir konu seçmeniz tezinizin etkinliği ve alana katkısını olumsuz olarak etkileyecektir. Tez konusu daraltmadan kastedilen durum aşağıda gösterilmektedir

Geniş Tez Konusu (Önerilmeyen)

Daraltılmış Tez Konusu (Önerilen)

Osmanlı İmparatorluğunda Eğitim

Osmanlı İmparatorluğunda Tanzimat Fermanı ve II: Meşrutiyet Dönemleri Arasında Yapılan Eğitim Reformları

Hemen Ara